Kryminalna historia z Saszą Załuską

Katarzyna Bonda to polska autorka kryminalnych powieści, które trafiają do szerokiego grona odbiorców. Choć nie są to szczególnie ambitne powieści, trzeba przyznać, że potrafią skupić na sobie uwagę czytelnika. Bonda wie, jak pisać, żeby wciągnąć odbiorcę w historię, nawet gdy ta nie do końca jest logiczna i racjonalna. Jednym z bardziej udanych cyklów polskiej królowej kryminałów są żywioły saszy. To seria, w której główną bohaterką jest tytułowa Sasza Załuska, była policjantka specjalizująca się w budowaniu profili potencjalnych morderców. Dla kogo są książki z tego cyklu? 

Kryminał, thriller i sensacja w jednym

Serię otwiera Pochłaniacz. W pierwszym tomie Sasza Załuska wraca do kraju, aby rozwiązać tajemnicze morderstwo dwójki rodzeństwa. Policja nie może trafić na dalszy trop, który mógłby zasugerować, co faktycznie stało się z tą dwójką. Wygląda na to, że sprawa zostanie zamknięta. Jednak nieoczekiwanie Sasza wpada na pewien ślad, który prowadzi ją do jednego z nadmorskich popularnych klubów muzycznych. Początkowo wydaje się, że tych dwóch spraw nic nie łączy. Szybko okaże się, że za morderstwami stoi ktoś, kto posiada ogromną władzę. Życie Załuskiej zaczyna być zagrożone, a kolejne tropy wskazują na międzynarodowy spisek.

Powrót do przeszłości

Katarzyna Bonda buduje fabułę w taki sposób, abyśmy jako czytelnicy o głównej bohaterce wiedzieli jak najmniej. Ta ma za sobą tajemniczą przeszłość, która powoli daje o sobie znać. W każdym kolejnym tomie zostanie nam ujawniony fragment z dawnego życia Załuskiej. To, co najciekawsze w kryminalnej serii Bondy to możliwość próby samodzielnego rozwiązania zagadki. Autorka pozostawia uważnym czytelnikom, jednak nie są one na tyle wyraźne, aby były w stanie zniszczyć przedwcześnie zabawę. Mimo tego, że Cztery żywioły Saszy Załuskiej to całkiem udana i sprawiająca odbiorcy satysfakcję seria kryminalna, to jest w tym cyklu coś, co męczy. Mianowicie, dwa pierwsze tomy nijak się mają do tego, co prezentują kolejne dwa. Początkowe części są naprawdę dobrze skonstruowane, z kolei te zamykające opowieść dają wrażenie, jakby tworzyły zupełnie inną historię, w dodatku napisaną w całkowicie innym stylu. 

Cztery żywioły Saszy Załuskiej to najpopularniejsza seria autorstwa Katarzyny Bondy, która składa się z:

– Pochłaniacz (część pierwsza),

– Okularnik (część druga),

– Lampiony (część trzecia),

– Czerwony Pająk (część czwarta, a zarazem finał serii).