Cztery żywioły Saszy Załuskiej Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony, Czerwony Pająk

“Żywioły Saszy” to seria kryminałów napisanych przez polską pisarkę Katarzynę Bondę. Główna bohaterka Sasza Załuska to profilerką, która w każdym tomie musi rozwiązać konkretną sprawę, często łączącą się z jej życiem prywatnym. Tetralogia składa się z czterech książek o tytułach “Pochłaniacz”, “Okularnik”, “Lampiony” i “Czerwony Pająk”

Piosenka, która łączy przeszłość z teraźniejszością
Sasza Załuska jest proflerką. Jej zawód polega na tworzeniu zarysów psychologicznych sprawców przestępstw, na podstawie tego, co znaleziono na miejscu zbrodni. W pierwszym tomie przeszłość łączy się teraźniejszością. Sasza po kilku latach poza granicami kraju wraca do Polski i próbuje poukładać sobie życie na nowo łącząc pracę z samotnym wychowywaniem córki. Historia opowiedziana w pierwszym tomie rozpoczyna się w 1993 roku, kiedy to dochodzi do dwóch pozornie ze sobą niezwiązanych zdarzeń. Śmierć ponosi dwójka nastolatków. Sprawa zostaje zamknięta, gdy śledczy dochodzą do wniosku, że był to nieszczęśliwy wypadek. w 2013 roku, czyli 20 lat od daty tamtych tragicznych wydarzeń do Saszy Załuskiej przychodzi Paweł Bławicki – właściciel sopockiego klubu muzycznego. Jest on przekonany, że ktoś czyha na jego życie, a kluczem do rozwiązania kto za tym stoi jest piosenka znanego twórcy pt. “Dziewczyna z północy”. Sasza nie do końca wierzy w zapewnienia Bławickiego, że jest śledzony, jednak im bardziej wnika w sprawę, tym bardziej zaczynają pojawiać się kolejne, nieznane dotąd fakty. Okazuje się, że sprawa właściciela klubu łączy się jakoś z tragicznym wypadkiem sprzed lat. Dlaczego akurat teraz pojawia się związek? Czy sprawcą jest twórca hitu? A może piosenka to tylko podpucha? Co tak naprawdę wydarzyło się w 1993 roku i jak to wpłynęło na wydarzenia 20 lat później?

Uprowadzenie narzeczonej znanego biznesmena
W drugim tomie Sasza rusza w ślad za podejrzanym o morderstwo. Trafia na podlasie, a konkretnie do Hajnówki. Niestety w międzyczasie zostaje okradziona, a ślad za uciekającym się urywa. Pojawienie się bohaterki w Hajnówce pociąga za sobą lawinę wydarzeń. Dochodzi do uprowadzenia narzeczonej miejscowego biznesmena. Jak się okazuje nie jest to pierwsza uprowadzona kobieta. Dodatkowo pojawia się sprawa morderstwa w lesie. Okazuje się, że wszystkie te zdarzenia mają związek.

Sasza Załuska kontra szalony podpalacz
W trzecim tomie pojawia się nawiązanie do przeszłości profilerki. W międzyczasie odkrywania własnych tajemnic Sasza Załuska musi stawić czoła podpalaczowi, który szaleje w Łodzi.

Porwanie córki Załuskiej
Czwarty tom łączy w sobie życie prywatne profilerki z zawodowym. Dochodzi do porwania jej córki. Okazuje się, że sprawa porwania jest powiązana z samobójstwem jej byłego szefa i aktami, które miał w posiadaniu. Teraz akta zaginęły i wielu jest w stanie popełnić zbrodnię, byle tylko dostać je w swoje ręce. Czas ucieka, a policja nie może odnaleźć córki profilerki. Sasza bierze sprawy w swoje ręce i odkrywa nowe fakty.

https://www.youtube.com/watch?v=GN8yTRzWZmg