Cztery żywioły profilerki Saszy Załuskiej

“Żywioły Saszy” to cztery książki napisane przez polską autorkę kryminałów Katarzynę Bondę. W skład serii wchodzą: “Pochłaniacz’, “Okularnik”, “Lampiony” i “Czerwony pająk”. Każdy tom to oddzielna sprawa, której rozwiązania podejmuje się główna bohaterka.

Piosenka, która łączy dwie sprawy

Sasza Załuska to profilerka, której zadaniem jest tworzenie profili psychologicznych sprawców przestępstw. Jej praca polega na tworzeniu obrazu sprawcy na podstawie śladów zostawionych na miejscu zbrodni. W pierwszym tomie Sasza podejmuje się sprawy szefa sopockiego klubu – Pawła Bławickiego, który ma podejrzenie, że ktoś go śledzi, aby go zabić. Jego podejrzenie pada na autora piosenki, która w ostatnim czasie została hitem o tytule “Dziewczyna z północy”. Początkowy sceptycyzm Załuskiej zamienia się w prawdziwe zainteresowanie sprawą, kiedy profilerka odkrywa, że sprawa ma związek z innym postępowaniem sprzed 20 lat, które zostało umorzone. Była to sprawa dwójki nastolatków, którzy stracili życie. Postępowanie zostało zamknięte ze względu na to, że zostało uznane za nieszczęśliwy wypadek. Czy tak było naprawdę? Co łączy obie sprawy? Czy Sasza będzie w stanie odkryć prawdę? I jak ma się hitowa piosenka i jej autor do sprawy sprzed lat?

Porwanie 

Druga książka z cyklu opowiada historię kolejnego morderstwa. Załuska ścigając podejrzanego ląduje na Podlasiu, a konkretnie w Hajnówce, w której dochodzi do uprowadzenia narzeczonej lokalnego biznesmena. Nie jest to pierwsze porwanie w okolicy w ostatnim czasie. Do tego pojawia się sprawa morderstw w lesie. Jaki związek ze sprawą ma samochód mercedes okularnik? Czy biznesmen jest jakoś powiązany z porwaniami?  

Podpalenia w Łodzi

Trzeci tom koncentruje się na wydarzeniach rozgrywanych w Łodzi. Sasza Załuska dowiaduje się kilku rzeczy o swojej przeszłości, z którymi musi się uporać, jednak najpierw będzie musiała skupić się na pracy. Okazuje się, że w Łodzi grasuje podpalacz, który burzy spokój mieszkańców. Profilerka musi odkryć kim jest i złapać go zanim znowu stanie się coś złego.

Porwanie córki Saszy Załuskiej

W czwartym tomie życie prywatne Saszy Załuskiej rozpada się na kawałki, gdy jej córka zostaje porwana. Policja nie może znaleźć dziewczynki, więc profilerka bierze sprawy we własne ręce. Pracując nad sprawą Sasza odkrywa, że porwanie jest powiązane ze śmiercią jej byłego szefa, który był w posiadaniu akt ważnych postaci. Po jego śmierci zaginęły. Teraz zainteresowani postanawiają je odzyskać i nie cofną się przed niczym, żeby akta trafiły w ich ręce.